“UYUM BULUŞMALARI-17” MEDENİYETLER BEŞİĞİ İSTANBUL’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİGöç İdaresi Genel Müdürlüğü Uyum ve İletişim Dairesi Başkanlığımız ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR) iş birliği ile düzenlenen “Uyum Buluşmaları”nın 17.si 27 Nisan 2019 Cumartesi günü İstanbul’da gerçekleştirildi.

İstanbul’da gerçekleştirilen buluşmada “Geçici Koruma Kapsamındaki Suriyelilerin Hak ve Yükümlülükleri” konusu ele alındı.

Toplantı; İstanbul Vali Yardımcısı Yaşar AKSANYAR, Genel Müdürümüz Abdullah AYAZ, Uyum ve İletişim Dairesi Başkanımız Dr. Aydın Keskin KADIOĞLU, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Türkiye Temsilci Yardımcısı Jean Marie GARELLI ve İstanbul İl Göç İdaresi Müdürümüz Recep BATU’nun açış konuşmaları ile başladı.

Genel Müdürümüz Abdullah AYAZ, son dönemde göç alanında en büyük krizlerden birinin Suriye'de gerçekleştiğine dikkati çekerek, Türkiye'nin Suriye'deki krizin başlangıcından beri ortaya koyduğu politikayla gurur duyduğunu belirtti. Genel Müdürümüz AYAZ: "Bu politikayı sürdüreceğimizi ve tarihimiz boyunca olduğu gibi bizlere sığınmış olan insanlara kapılarımızı açmaya devam edeceğimizi, onlara gereken desteği ve hizmetleri vermeyi sürdüreceğimizi ifade etmek istiyorum." dedi.

Genel Müdür Yardımcımız Dr. Gökçe OK’un da katıldığı toplantıda; İstanbul Vali Yardımcısı Yaşar AKSANYAR, dünya kitlesel göçlerin önünde dururken, Türk milletinin yanı başındaki hadiselere sessiz kalmadığını dile getirerek, "Bu yüce millet kana ve gözyaşına sessiz kalmadı. Kucak açtı, misafirleri evine buyur etti. Bu hukuk değildi, hukuktan fazlasıydı. Bu bir vicdandı, ahlaktı. Bu aynı secdeye baş uzatmanın bir gereğiydi." diye belirtti.

Göç dalgasını yönetebilmenin kolay olmadığının altını çizen Uyum ve İletişim Dairesi Başkanımız Dr. Aydın Keskin KADIOĞLU ise konuşmasında: ”Bu kadar büyük bir göç dalgasını yönetmek elbette kolay değil. Bunu, ancak Türkiye gibi bir ülke yönetebilir ve bu başarısıyla da dünyaya örnek olabilirdi. Öyle de oldu. Genel Müdürlük olarak kurulduğumuz günden bu yana göçün iyi yönetilmesi için elimizi taşın altına koymaktan imtina etmedik.” dedi.

İstanbul İl Göç İdaresi Müdürümüz Recep BATU Türkiye'nin dünya üzerindeki stratejik konumu itibarıyla sadece insanların değil, her canlının göç yolu üzerinde bulunduğunu dile getirdi. Anadolu'nun dünya tarihine damga vuran devletlere ve en son da Osmanlı Devleti'ne ev sahipliği yaptığını aktaran BATU, hoşgörü ile bütün medeniyetlere kapılarını açmış ve barış içinde yaşama kültürünü miras bırakmış Osmanlı'nın mirasına sahip çıkmaya çalıştıklarını ifade etti.

UNHCR Türkiye Temsilcisi Yardımcısı Jean Marie GARELLI: "Suriye krizi karşısında Türkiye'deki kurumlar ve insanlar, dünyadaki en geniş mülteci popülasyonuna dikkate değer derecede cömertlik göstermeye devam ediyor. Türklerin konukseverliği sayesinde ve sivil toplum kuruluşları tarafından desteklenen kamu kurumları, sayısı 4 milyona yaklaşan sığınmacıya yardım ediyor. Bu, bütün dünya çapında örnek olarak alınmalı." diye konuştu.

Konuşmaların ardından,  İstanbul İl Göç İdaresi Müdürlüğünden ve yabancılara hizmet veren ilgili kurumlardan kişiler yabancılara verilen hizmetler hakkında sunum yaptı.

Toplantıda aynı zamanda “Büyüksün Türkiye” adlı video gösterimi, Andalusia Trio Müzik Grubu Mini Konseri ve Maltepe Kaymakamlığı Uluslararası Çocuk Korosu müzik dinletisi gerçekleştirildi. Etkinlik kapsamında çocuklar tarafından yapılan resim sergisi, ödüllü ressam İbrahim ALHASSOUN imzalı yağlı boya resim sergisi ve farklı Suriyeli ressamların katılımı ile oluşturulan resim sergisi katılımcıların beğenisine sunulurken, MoodBand müzik grubu tarafından fuaye alanında verilen mini konser dinletisi ile de katılımcılar hoşça vakit geçirdi.

Etkinlik; yapılan sunumların ardından gerçekleşen soru- cevap oturumu ile sona erdi.

Kayıt: 30.4.2019
Güncelleme:30.4.2019
Paylaş


WS05